Смеење Низ Солзи – Крипто Мемиња на Годината

Оваа година, тешките загуби на целата индустрија од Биткоин до сега пропаднатата берза FTX ги натераа љубителите на крипто да бараат засолниште во хуморот

Годината исфрли тони незаборавен материјал за крипто експертите. 

Прво, тука беа цените. Ако 2021 година беа работни халкионални денови, тогаш 2022 година беше отрезнувачки корекција. Биткоинот повеќе од преполовен во текот на годината, додека неговиот најблизок конкурент, Ethereum, беше намален за фактор три . 

Имаше и дива експлозија на американскиот УСТ на Terra, врзан за долар, таканаречен алгоритамски стабилен coin (што значи дека не му треба поддршка од цврсти пари) – настан толку монументален што предизвика бран банкроти од висок профил меѓу крипто компании, како заемодавачите Целзиус, Ваулд, Војаџер и хеџ фондот Three Arrows Capital (3AC). 

Q4 ни го претстави историскиот последен чин на грицкачката драма од 2022 година: колапсот на FTX – можеби најмемедијалниот настан во историјата на крипто. 

S o, без дополнително одложување, Decrypt ги претставува нашите меми на годината. 

Годината во крипто мемиња

Со придобивките од ретроспективата, кон крајот на јануари имаше знаци дека обожавателите на крипто потенцијално ќе бидат во вознемирувачка година што следи, кога пазарот ќе намали речиси половина трилион долари од глобалната пазарна капа за 24 часа. 

Метју Греам, извршен директор на инвестициската фирма „Сино Глобал Капитал“ (Sino Global Capital), го забележа бесот што го виде на „Crypto Twitter“. 

Неколку дена подоцна, Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го предупреди Ел Салвадор да престане да го користи Биткоинот како законско средство за плаќање, тврдејќи дека додека економијата на земјата се намалува, јавниот долг се зголемува, а употребата на Биткоин „повлекува големи ризици“ што може да го запре закрепнувањето на земјата.

Авторитарниот претседател на Ел Салвадор Најиб Букеле немаше ништо од тоа. 

Истиот месец, прогласивме еден мем за наш меме на неделата во е -пошта за декриптирање викенд . Темата беше пронаоѓачот на Ethereum и ко-основач на Фондацијата, Виталик Бутерин, кој лесно беше еден од најпознатите мемирани ликови во индустријата оваа година, како што можете да видите од неговата оригинална објава што го мамка мемето. 

Во февруари, крипто-инвеститорот Ларк Дејвис сподели многу популарно меме кое сега фрла горчливо слатко светло на тоа колку оптимисти се чувствувале луѓето во тие денови на невиност. 

Во мај, До Квон, извршниот директор на Terraform Labs со седиште во Сингапур, матичната компанија на блокчејнот Terra и токените UST и LUNA, се обиде да ги минимизира гласините дека UST ќе го лизне својот долар со меме. 

Во корист на ретроспективата, тој не знаеше колку напорно го печеше своето идно јас во тоа време. 

Пред објавувањето, новодојдениот блокчејн Aptos се промовираше себеси како „ најбезбедниот, најскалабилен блокчејн слој-1“ и од некои беше наречен „убиец на Солана“. Сепак, лансирањето во октомври беше , во најмала рака,  хаотично .

Инвеститорите беа одложени со голема токена распределба (49%) дадена на програмери и приватни инвеститори, што доведе до потсмев дека Aptos не е за обичниот инвеститор на мало.  

Брзо напред до Денот на благодарноста, а крипто-браќата завршија со шилинзирајќи го нивниот следен блокчејн слој-1 и прескокнаа на рекламирање на обврзници за заштита на инфлацијата издадени од никој друг туку од чичко Сем. 

Убедливо најпознатиот настан на Crypto Twitter оваа година (а можеби и на сите времиња) беше колапсот на централизираната размена на крипто FTX. 

Беше уште поизненадувачки со оглед на тоа што кога заразата од колапсот на Тера почна да се шири, поранешниот извршен директор на FTX, Сем Банкмен-Фрид, беше првиот милијардер што почна да ги отвора своите финанции за да ги спаси компаниите. 

До почетокот на ноември, на сите им стана јасно дека FTX има проблеми со ликвидноста. Мемињата почнаа да го преплавуваат денот кога конкурентот Changpeng “CZ” Zhao, извршен директор на Binance, понуди да ја купи загрозената размена.

Креаторот на Кардано, Чарлс Хоскинсон сподели популарно меме за понудената финансиска помош. Можете ли да ја погодите референцата ?

Многумина мислеа дека понудата ќе биде историја во создавањето, вклучувајќи ја и мулти-ланец NFT платформата Magic Eden.

Биткоин аналитичарот Дилан ЛеКлер се насмеа неколку илјади поради неговиот меме:

Истиот ден, инвеститорот на Биткоин, Шан Пури објави долго и популарно длабоко нурнување во ситуацијата со FTX. Во средината на неа, тој сподели слика од бисерните порти со крипто-темати кои го чекаат Банкмен-Фрид. 

Еден инвеститор на BNB сподели исмешен постер за филм за три од најголемите приказни за катастрофи во годината… и CZ.

Сем Бенкмен-Фрид на крајот ја прекина својата тишина во неколку нишки на Твитер, постојано извинувајќи се за масовната несреќа што ја предизвика со неговото епско лошо управување со она што беше во својот врв прилично смирувачка крипто империја. Сепак, понекогаш извинувањето не е доволно, Сем.

A simple “sorry” wasn’t enough to keep authorities away from Bankman-Fried, though, with the disgraced founder hit with eight criminal charges for his role in the exchange’s collapses and its cozy ties with trading firm Alameda.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Still, he managed to enjoy the holiday season with his family thanks to a $250 million bond. He’s due back in court in early January.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.