Со Намалување на Стравот од Рецесија до Зголемување на Цената на Биткоин до $19K

Оригиналната крипто валута гледа нагорна акција бидејќи поширокиот финансиски пазар гледа светлина на крајот од економскиот тунел

Додека ентузијастите на Биткоин продолжуваат да ја слават 14-годишнината од блокот генеза, цената на криптовалутата број еден се искачи на речиси 19.000 долари по монета во четвртокот, според CoinGecko , ниво што не е забележано од 7 септември 2022 година, кога БТК се тргуваше за 19.280 долари по монета.

Вкупната пазарна капитализација за целокупниот пазар на крипто изнесува 943 милиони долари, што е зголемување од 5,1% во последните 24 часа.

БТК започна со тргување во 2023 година со околу 16.550 долари, а неодамнешните случувања на поширокиот финансиски пазар се чини дека позитивно влијаеја на цената бидејќи стравувањата од рецесија почнаа да бледнеат откако Федералните резерви го објавија извештајот за декемврискиот индекс на потрошувачки цени (CPI).

Извештајот за ИПК ја мери стапката на промена на цената на различните стоки и услуги во САД и се користи како критичен индикатор за мерење на инфлацијата.

Додека подобра – или барем помалку страшна – економска прогноза веројатно го поттикнува нагорниот тренд за Биткоин , некои исто така укажуваат на неодамнешните потези на Ел Салвадор да воспостави закони за дигитални средства и да го отвори својот таканаречен Вулкански Бонд. Латино американската земја ќе ги искористи овие обврзници поддржани од Биткоин за да ги плати своите долгови и да го финансира својот иден Биткоин Сити.

Во март 2022 година, Ел Салвадор ги стави на чекање обврзниците кога започна суровата крипто зима, соборувајќи неколку истакнати ентитети, вклучувајќи ги TerraLuna, Celsius, Voyager Digital и FTX.

Смирувачките стравови од рецесија беа добри и за другите криптовалути. Ethereum , број еден блокчејн доказ за удел, кој се тргува за 1.425,27 долари, порасна за 6,2% во четвртокот, но на крајот го затвори денот со пад од 0,2%, тргувајќи се на 1408,40 долари, според CoinGecko .

Така, додека крипто-зимата продолжува да ја погодува индустријата, може да има зрак светлина што се топи на крајот од тунелот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.