Solana (SOL) Скокна за 20% – Еве Која е Можната Причина

SOL , домашната валута на блокчејнот Солана, порасна за неверојатни 20% во последните 24 часа по моментална цена од 25,16 долари

Солана ги надминува првите 10 криптовалути во дневни и неделни добивки, со 12,73% од минатата недела.

Според Santiment , компанија за аналитика на синџирот, сегашното зголемување на цената за Солана е поддржано од зголемувањето на обемот. Во објавениот графикон, Сантимент напиша дека трговците покажуваат големи FOMO (страв од пропуштање) на Солана и три други алткоини, поради огромната пумпа во петокот.

Ова се гледа во обемот на тргување, кој е зголемен за неверојатни 170% во последните 24 часа, според податоците на Coin Market Cap . Зголемените количини обично се совпаѓаат со поголема нестабилност бидејќи трговците скокаат за да фатат профит.

Релито започна по позитивниот твит на ко-основачот на Ethereum, Виталик Бутерин, изразувајќи „надеж“ дека Солана „ја добива својата фер шанса да напредува“, кратко откако SOL падна на рекордно ниско ниво од 8,19 долари по фијаското на FTX. Ко-основачот на FTX, Сем Бенкмен-Фрид, беше силен поддржувач на Солана.

SOL ја удвои својата цена од средината на декември, достигнувајќи до 25,86 долари на прес-време и е зголемена за 107% само оваа година.

Нов зрак надеж за Солана

Зголемувањето на цената на SOL донесе обновен оптимизам во врска со долгорочната иднина на блокчејнот.

Солана беше прогласен за еден од најбрзо растечките екосистеми за развивачи во 2022 година, според неодамнешниот извештај на Electric Capital .

Според дадената статистика, бројот на програмери кои работат на Солана ја надмина границата од 2.000 во 2022 година, втор по необработени бројки само по Ethereum. Исто така, бројот на програмери се зголеми за 83% помеѓу декември 2021 и декември 2022 година.

Заедно со зголемувањето на програмерите, Солана забележа забележителен пораст во усвојувањето на приоритетните такси и локалните пазари за такси. Ова се виде низ мрежата на нивоа на dApp и паричник.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.