Турчин Осомничен за Крипто Измама Вредна 2 Милјарди Долари

Албанската полиција минатата недела го уапси Фарук Фатих Озер, бегалецот турски основач на менувачницата за криптовалути Thodex, во Химаре, јужна Албанија. Озер беше баран од Интерпол и турските власти поради крипто измама. Обвинетиот, основач на крипто-менувачницата Тодекс, беше на слобода повеќе од една година.

Крипто-менувачнницата на Фарук Фатих Озер ненадејно отиде офлајн минатата година, а основачот и извршниот директор побегнаа во Албанија, оставајќи речиси 400.000 членови во темнина и без пристап до нивните средства. Корисниците депонирале 2 милијарди долари во криптовалути во менувачницата, објави во вторникот Џумхуриет, најстариот турски весник.

Албанскиот министер за внатрешни работи Бледар Чучи му рекол на турскиот колега дека Озер е уапсен во Валона, а неговиот идентитет е потврден со биометриски резултати. Постапката за негова екстрадиција започна. Албанската полиција го наведе Озер, кој беше уапсен со уште двајца Албанци, со иницијали Ф.О. и со кодно име на операцијата „Мозок“. „По многу претреси во неколку региони на земјата, врз основа на информациите добиени на оперативната рута за локацијата на едно лице многу барано од турската правда… Операцијата Мозок беше организирана и финализирана“, објави Ројтерс, цитирајќи полициско соопштение. „Во рамките на оваа акција уапсен е и приведен турскиот државјанин Ф.О., 28 години.

Полицијата конфискувала лаптопи, мобилни уреди и банкарски картички, се вели во соопштението.

Тодекс беше дел од бумот на дигиталните валути што привлече многу турски инвеститори да го заштитат својот капитал и заштеди од инфлација и флуктуирачка валута. Во обид да привлече повеќе инвеститори, во март 2021 година, компанијата започна кампања за зајакнување на членството нудејќи им милиони бесплатни Dogecoins, криптовалута со отворен код, peer-to-peer, со отворен код, на новите членови. Потоа, нејзината веб-страница објави дека 4 милиони од монетите биле дистрибуирани бесплатно. Сепак, многу нови членови се пожалија на социјалните мрежи дека никогаш не ги примиле.

Во април минатата година, Тодекс објави дека нејзините операции запираат бидејќи нема финансиска сила. Тоа остави стотици инвеститори да се плашат дека нивните заштеди ќе исчезнат, бидејќи полицијата започна потрага по г-дин Озер. Турските власти ги блокираа сметките на компанијата, а полицијата упадна во нејзиното седиште во Истанбул.

По рациите, полицијата уапси шест лица, вклучувајќи ги и високите директори на Тодекс и братот и сестрата на г-дин Озер.

Г-дин Озер исчезна и, наводно, побегнал во Албанија по затворањето на платформата за тргување со крипто. Претходно, тој издаде изјава во која тврди дека ќе им надомести на инвеститорите и ќе се врати во Турција за да се соочи со правдата во вистинско време.

Интерпол издаде црвено известување за да го најде Озер на барање на Турција. Министерството за внатрешни работи во Анкара соопшти дека властите започнале постапка за екстрадиција за да го доведат Озер во Турција за да се соочи со кривично судење, се вели во извештајот на Блумберг. Озер и неговите соучесници се обвинети за основање криминална фирма, за измама преку технологија и за перење капитал од криминални активности.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

You have not selected any currencies to display