Украина Заплени Крипто Паричник што ја Поддржуваше Руската Војска

Безбедносните сили на Украина блокираа и заплениле 19.500 долари од руски крипто – паричник

Службата за безбедност на Украина (ССУ) блокираше паричник за дигитални средства што ги финансира руските воени сили. Сепак, SSU исто така појаснува дека сопственикот на крипто паричникот бил уапсен. Според изјавата на SSU, „Овој човек се нарекува себеси волонтер и од почетокот на руската целосна инвазија на Украина собира пари за поддршка на Руската армија“. 

Од истрагата на ССУ, се дознава дека „Волонтерот“ испратил значителна сума на средства за „купување воена опрема за милитантите на терористичките организации Л/ДНР“. Исто така, тие користеа платформи за социјални медиуми за да го поттикнат финансирањето на големите „илегални вооружени групи“ користејќи докази како разни видеа и слики. Тие ги споделуваат овие визуелни докази со другите учесници на нивната мрежа и водат евиденција за сите потрошени пари за нивните следбеници.

Според SSU, фондот има криптовалути во вредност од 19.500 долари . Сега ја бара „одлуката за нивно следење и пренесување во украинска јурисдикција“. ССУ, исто така, предупреди на „слична судбина“ за оние кои се вклучени во активноста на спонзорирање на војната Украина-Русија.

Криптовалутите одиграа значајна улога во украинско-руската војна. Додека владата на Украина е потенцијално остварлива од крипто иницијативите кои беа лансирани за поддршка на воените напори на Украина.

Михаило Федоров, кој е вицепремиер и министер за дигитална трансформација, на 17 август, сподели извештај за крипто-фондовите на својот профил на Твитер.

Русите се веќе погодени од санкциите од запад. Тие имаат одредена надеж во дигиталните средства што ќе ги користат како опции за плаќање и инвестиции. Понатаму, руската влада го поддржува лансирањето на својата дигитална рубља и очекува да ја користи „како вистински пари“ до 2023 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

You have not selected any currencies to display