Uniswap – Федералните Резерви во Фокус Додека Dogecoin Почива

Dogecoin со големи планови за Декември оваа година

Биткоинот ( BTC ) се задржа стабилно за време на тргувањето во САД, добивајќи 0,3%, дури и кога индексот Standard & Poor’s 500 ненадејно се намали.

Трговците со крипто го очекуваат следниот голем економски настан, одлуката за монетарната политика на Федералните резерви што излезе денес во 14 часот по ET.

„Лично, сè уште не сум подготвен 100% да го наведам она што навистина е битно и се очекува овде, бидејќи би сакал да видам точно како економијата реагира во четвртиот квартал на стапката на федералните фондови од 3% до 4%“, Ник Манчини, директор за истражување на Тргувајте со синџирот, изјави CoinDesk TV.

Едно нешто што може или не може да се дискутира, но треба да биде е, додека се зголемуваат шпекулациите за тоа кога Федералните резерви би можеле да се свртат кон промената, некои економисти, вклучително и поранешниот американски министер за финансии Лоренс Самерс, предупредуваат дека секој таков потег може да доведе до слабеење на американскиот долар. наспроти другите глобални валути. Тоа, пак, би можело да ги зголеми цените на увозот – можеби фрустрирајќи ја примарната цел на ФЕД за намалување на инфлацијата.

Индексот на пазарот на CoinDesk се зголеми за 0,1%. Dogecoin (DOGE), најголемиот добитник во октомври кога неговата цена се удвои, се лизна за 0,5% на првиот ден од новиот месец.

Најнови цени

● Пазарен индекс на CoinDesk ( CMI ): 1.026,83 + 0,5% 

● Bitcoin ( BTC): 20.440 долари + 0,3% 

● Ether( ETH ): 1.576 $ + 0,7% 

● S&P 500 дневно затворање: 3.856,10 -0,4% 

● Злато: 1.651 $ за троја унца + 0,9% 

● Десетгодишен принос на државната каса дневно затворање: 4,05% −0,0 

Цените на биткоинот, етерот и златото се земаат приближно во 16 часот по њујоршко време. Bitcoin е CoinDesk Bitcoin индексот на цените (XBX); Етер е CoinDesk Ether Price Index (ETX); Златото е точка на COMEX цена. Информации за индексите на CoinDesk може да се најдат на coindesk.com/indices.

Техничко преземање

Набљудувачите на крипто, кои се надеваат на послаб пресврт во монетарната политика, може оптимистички да гледаат на процентуалниот пад на растот на паричната маса М2 од пред една година.

CoinLedger is the leading cryptocurrency tax software on the market. Simply connect your exchanges and wallets and let CoinLedger calculate your taxes in minutes. Import generated forms into your preferred tax filing software such as TurboTax or TaxAct or send it to your tax professional.

Learn more about the CoinLedger

Параболичното зголемување на паричната маса во САД во текот на 2020 година во голема мера е зад сегашното инфлаторно опкружување. Намалениот раст на понудата може да биде доказ дека неодамнешните мерки на Федералните резерви функционираат.

Биткоинот и етерот се тргуваа настрана во вторникот, иако малку на зелено, еден ден пред најновата одлука за каматна стапка на Федералниот комитет за отворен пазар.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.