Владимир Путин ја Стави Мета на Својата Листа на Терористички Организации

Русија Тврди – Мета е Терористичка Организација

Поминаа девет месеци, а руско-украинската војна сè уште е тема. Русите ги нападнаа нивните жртви во февруари и континуирано нанесуваат штета на украинскиот народ и инфраструктурата. Неодамна Владимир Путин ја нарече Мета на Марк Цукерберг терористичка организација. Тој тврди дека Украинците објавуваат содржини за да го зголемат насилството врз својот народ.

Ројтерс прво објави дека Русија ги навела во нивната листа на терористички организации. Кремљ навлегуваше на Твитер и Фејсбук и ги забрани платформите во март 2022 година по екстремистичките акти на нивните жртви на социјалните мрежи. Европската унија возврати со демонетизирање на руските државно спонзорирани медиуми на нивните територии.

Неодамна, Мета ги објави нивните долгоочекувани VR очила Quest Pro за време на конференцијата Meta Connect. Марк Цукерберг вели дека тоа е следната голема работа во индустријата. Се верува дека компанијата ќе стане еден од водечките играчи на пазарот на метаверс . Но, којзнае како овој коментар на рускиот претседател ќе се одигра во нивната репутација.

Сепак, сите знаат дека Русија го започна нападот и им нанесе само болка на Украинците. Се чини дека наводите можеби нема да и нанесат значителна штета на компанијата.

Новости за војната во Русија и Украина

Во неодамнешните ажурирања на војната, Русија брутално ги бомбардираше украинските градови што резултираше со повеќе цивилни жртви. Киев, Харков, Тернопил и други се најпогодените градови од нападот. И Русија беше погодена од бомбите што Путин ги нарече „терористички напади“. Украина не ја презеде одговорноста за ова бомбардирање.

Цел свет стои против Русија, каде што министерот за надворешни работи на Украина рече дека „Путин е терорист што зборува со проектили. Според Соединетите држави, нападот влијаел на невоени цели во Украина. Џо Бајден вели дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат Украина во војната. Европската унија смета дека Русија со овој потег извршила воено злосторство.

Украинскиот претседател Зеленски рече дека ќе ја зајакнат својата војска и ќе го направат бојното поле болно за Русија. Досега земјата доби огромна поддршка низ целиот свет. Криптовалутите одиграа важна улога за земјата бидејќи владата ги искористи дигиталните средства за да купи воена опрема за да се спротивстави на непријателите.

Како што цитира Алберт Ајнштајн, „Не знам какво оружје користеле земјите во Третата светска војна, но четвртата светска војна ќе се води со стапови и камења“. Изјавата покажува дека ако се случи ништо нема да остане. Зошто зборуваме за ова? Бидејќи интернет корисниците го започнаа овој нов тренд поврзан со 450 години старо предвидување на филозофот Нострадамус за Третата светска војна.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.