Зошто Србија го Оправдува Крипто Бегалецот Do Kwon

На 13 септември, приближно четири месеци по целосниот колапс на алгоритамскиот стабилкоин тера и крипто токен луна, јужно корејските власти издадоа налог за апсење на основачот Do Kwon

Kwon замина во Сингапур пред да се покрене правна постапка против него во врска со илјадниците инвеститори кои сега се оставени со празни раце. За да ги смири шпекулантите, тој на 17 септември објави на Твитер дека, всушност, не е во бегство . Тој снимал интервјуа – за медиуми кои финансиски ги поддржувал – во кои сугерирал дека отсекогаш имал план да се пресели во Сингапур. 

„За секоја владина агенција што покажала интерес да комуницира, ние сме во целосна соработка и немаме што да криеме“, се вели во твитот.

Помалку од две недели откако Јужна Кореја го издаде налогот за апсење, Интерпол објави црвено известување . Ова беше испратено до сите 195 земји-членки и беше побарано локалните власти да го донесат Kwon , единствените земји и територии кои не се вклучени се Северна Кореја, Тајван, Палау, Тувалу, Косово и Западна Сахара.

Во декември, Квон беше забележан од властите во Србија откако се појави во Дубаи, оставајќи некои да се прашуваат зошто избрал да оди таму. Само, Србија е многу поверојатно место за крипто бегалец како Kwon за да се осигура дека ќе остане безбеден.

Kwon – бегството во Србија има повеќе смисла од Сингапур

Во споредба со Јужна Кореја, Сингапур усвојува попријателски регулаторни политики и државно спонзориран инвестициски фонд, Temasek, кој поддржа неколку крипто проекти. Но, се чини дека земјата не беше доволно пријателска.

Кога точно основачот на Terraform Labs одлучил да го напушти Сингапур, не е јасно. Временската рамка дополнително се совпаѓа со поднесувањето на колективна тужба од 57 милиони долари против него во Високиот суд во земјата, која требаше да биде на неговиот праг секој ден.

Изгледа дека размислувал каде ќе слета.

Србија, каде што последен пат беше пријавено дека е лоциран, е една од четирите земји што граничат со Косово — што е едно од единствените места без претставништво во Интерпол . Србија и Јужна Кореја никогаш не потпишале договор за екстрадиција, но и двете се согласиле со Европската конвенција за екстрадиција. Што значи, Kwon апсолутно би ги исполнил критериумите што треба да ги предаде Србија.

Но, има и други фактори кои го прават враќањето на Kwon помалку веројатно. Сеунг Јае-Хјеон, истражувач во Корејскиот институт за политика за кривична правда, во интервју за Chosun Ilbo рече: „Екстрадициите треба да бидат заемно корисни. Србија сè уште е нација без преседан во овој поглед.

„Ако не постои подтик за Србија, Јужна Кореја ќе треба да ја искористи јавната моќ за да обезбеди екстрадиција. Се чини дека ќе биде тешко да се екстрадира [Kwon ] за краток временски период“.

Во Србија и соседните земји, правилата и прописите можеби се настрана ако имате доволно готовина, а границите дозволуваат лесен транзит, што го прави поверојатно бегалецот да се оддалечи доколку е потребно. Србија се наоѓа на Балканската рута , познат премин за трговија со дрога како кокаин и други недозволени стоки. Во 2022 година, над 145.600 мигранти направиле „нередовни гранични премини“ во ЕУ преку Балканската рута, што претставува зголемување од 136 отсто во споредба со претходната година.

Црните пазари напредуваа со децении, уште од Босанската и Косовската војна и падот на геноцидниот диктатор Слободан Милошевиќ. Економиите на Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Албанија, Северна Македонија и Србија главно се засноваат на готовина, оставајќи помалку дигитални отпечатоци.

Добивањето готовина на прво место можеби не е проблем. Прокрипто политиката на Србија овозможува бегалецот со голема количина крипто да стане течен кога тоа е потребно. Како што изјави Ли Хонг-Јол, поранешен јужнокорејски обвинител, за Chosun Ilbo: „Србија е земја која зазема позитивен став кон многу прашања поврзани со криптовалутите. Минатата година го легализираше тргувањето со крипто, додека крипто копачките активности се спроведуваат со активна поддршка на владата. Се чини дека Квон ја избра земјата во обид да ги заштити своите средства“.

Квон може да открие дека локалната полиција е премногу зафатена со случаи на српска крипто измама за да помогне во неговото апсење. Минатата недела, криминален синџир на крипто повици од 2 милиони евра беше уништен во Србија, Бугарија и Кипар од прекугранична оперативна работна група поддржана од Европол. Беа извршени 15 апсења: 14 во Србија и едно во Германија. Истражителите пребарале 22 локации, од кои 15 биле во Србија, и пронашле три хардверски паричници со криптовалути од околу 1 милион долари.

Како што рече, мултимилионската акција сугерира дека властите стануваат подобри во работењето преку границите и агенциите со цел да ги заштитат инвеститорите во криптовалути и да ги фатат измамниците. Србија, или каде и да е, можеби нема долго да биде безбедно засолниште.

Откако Ројтерс ја објави веста дека Квон побегнал во Србија, вообичаено бурниот, самоуверен и плоден твитер замолчи. Тој не објави еден месец, додека не испрати ниту еден извичник „! на 9 јануари, како одговор на некој што му укажува на радио тишината.

Оттогаш, извештаите за тоа каде се наоѓа Квон се нејасни. Можеби повеќе нема да биде во земјата .

Кога Протос се обрати до Интерпол, тој одговори дека „не коментира конкретни случаи или поединци“. Останува да видиме дали Квон решил да остане во Србија или отишол во соседна земја. Можеби ќе им се придружи на Жу Су, Кајл Дејвис и Марк Ламб во Обединетите Арапски Емирати.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.